IT-maailm on täis innovatsiooni, kuid mitte iga leiutis ei osutu edukaks. Vaatleme kolme huvitavat tehnoloogilist lahendust: ühte, mis tõi kaasa revolutsiooni, teist, mis oli ajast liiga ees ja põrus, ning kolmandat, mille puhul on raske mõista, miks see üldse loodi.


1. Revolutsiooni toonud IT-lahendus: Internet

Kui otsida tehnoloogiat, mis on kõige enam mõjutanud meie elu, siis vaevalt leidub midagi suuremat kui internet. 1969. aastal alustati USA-s ARPANETiga, mis kujunes välja tänaseks globaalseks internetiks. See tõi kaasa murrangu kommunikatsioonis, kaubanduses, hariduses ja igapäevaelus. E-kirjad, sotsiaalmeedia, e-kaubandus ja voogedastusplatvormid poleks ilma internetita võimalikud. Tänapäeval ei kujuta me elu ilma internetita ettegi.


2. Ajast ees olnud, kuid läbi kukkunud lahendus: Xerox Alto

1973. aastal tutvustas Xerox PARC maailma esimest arvutit, millel oli graafiline kasutajaliides, arvutihiir ja aknapõhine süsteem – Xerox Alto. See oli oma ajast meeletult ees, kuid ei jõudnud kunagi massidesse, kuna Xerox ei näinud selles äripotentsiaali. Aastaid hiljem võttis Apple selle kontseptsiooni ja tõi turule Macintoshi, mis muutis personaalarvutite kasutamise lihtsaks ja kättesaadavaks.


3. Totaalselt ebaõnnestunud IT-lahendus: Windows ME

Kui rääkida tehnoloogiatest, mis tekitasid küsimuse "Mis selle looja peas küll toimus?", siis Windows ME (Millennium Edition) väärib kindlalt kohta nimekirjas. See operatsioonisüsteem lasti välja 2000. aastal ja pidi olema lihtsustatud kodukasutaja versioon. Tegelikkuses oli see täis vigu, kippus pidevalt kokku jooksma ja turvaaugud muutsid selle üheks Microsofti kõige läbikukkunumaks tooteks. Paljud pidasid seda isegi hullemaks kui hilisemat Windows Vistat.


Kokkuvõtteks

Tehnoloogiamaailm areneb pidevalt ja alati ei ole võimalik ette ennustada, millised lahendused osutuvad edukaks. Internet muutis maailma, Xerox Alto jäi oma ajast liiga ette ning Windows ME on näide sellest, kuidas kiirustamine ja kehv tootevalik võivad viia täieliku läbikukkumiseni. Kõik need juhtumid pakuvad meile õppetunde innovatsiooni ja arenduse kohta, mis kehtivad ka tänapäeval.


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kuidas traditsiooniline meedia uues meedias toimetab? ERR vs Postimees

E-ITSPEA 8: IT Professionaalsus